علائم پر شدن چاه فاضلاب چیست؟ 
شرکت آﯾﻨﺪه ﺳﺎزان ﭘﺎﯾﺎ ﻣﻬﺎم

علائم پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

علائم پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

علائم پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

اگر ساختمان قدیمی دارید، لازم است هرچند وقت یکبار برای بازدید از این چاه اقدام کنید. هنگام بازدید میزان فاضلاب موجود در چاه ، نیاز به تخلیه چاه ، نشتی چاه فاضلاب و … را نیز بررسی کنید . زود تخلیه کردن چاه فاضلاب می تواند از هزینه های اضافی در این باره جلوگیری کند . دقت کنید برای این که از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنید ، لازم است نکات بسیار زیادی را در این زمینه رعایت کنید. در این مطلب درباره راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب بحث می کنیم . اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

علل زود پر شدن چاه فاضلاب

دقت کنید گاهی اوقات با این که مدت زمان اندکی از حفاری چاه فاضلاب گذشته است، باز هم چاه به سرعت پر می شود. همین موضوع نیز می تواند مشکلات و هزینه های بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب می پردازیم.

جنس خاک چاه

جنس خاک چاه از مهم ترین آیتم هایی است که تاثیر بسیار زیادی را در زود پر شدن چاه فاضلاب دارد. دقت کنید هنگام حفاری چاه فاضلاب لازم است مکان دقیق را برای حفر این نوع چاه ها به درستی انتخاب کنید. قدرت جذب خاک محل موردنظر را بررسی کنید تا بعدها مجبور نباشید به سرعت چاه را تخلیه کنید.

اگر خاک دیواره و کف چاه جذب مناسبی نداشته باشد، آب و فاضلاب ورودی در بخش ابتدایی چاه انباشته می شود که همین موضوع باعث پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود. درصورت اینکه زمین درستی برای حفرچاه انتخاب شود، عملیات جذب نیز به خوبی صورت می گیرد و در نهایت نیز چاه دیرتر پر خواهد شد.

دقت کنید زمین هایی که خاک شنی و یا ماسه ای دارند، جذب بسیار بالایی دارند و در مدت زمان طولانی پر نخواهند شد. زمین های رسی به هیچ عنوان مناسب حفاری چاه نیست زیرا قدرت نفوذ بسیار کمی دارند.

مواد زائد

از جمله علت های زود پر شدن چاه فاضلاب می توان به جمع شدن مواد زائد و اضافی اشاره کرد. دقت کنید تمامی این مواد زائد مانند یک سد در مقابل نفوذ آب عمل می کند و در نهایت نیز منجر به پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود. دقت کنید در صورت وجود این مشکل علاوه بر تخلیه چاه، لازم است برای لایروبی آن نیز اقدام کنید.

ورود آب باران به داخل چاه فاضلاب

دقت کنید بسیاری از چاه ها به دلیل ورود آب باران به سرعت پر می شوند، این موضوع بیشتر در مناطقی صورت می گیرد که بارش باران بسیار زیاد است. چاه فاضلاب در مناطق بارانی به سرعت پر می شوند. به همین دلیل نیز لازم است چاه جدیدی برای آب باران حفر شود که بتواند جدای از چاه فاضلاب آب باران را جمع آوری کند.

کوچک بودن انباره چاه

یکی از مهم ترین دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب، کوچک بودن بیش از اندازه انباره چاه است. دقت کنید هنگام ساخت انباره چاه باید توجه کنید آن را براساس ظرفیت فاضلاب ورودی تنظیم کنید. در غیر این صورت و عدم توجه به این مورد لازم است به سرعت برای تخلیه چاه اقدام کنید.

استفاده بیش ازاندازه از ظرفیت چاه

هر چاه ظرفیت خاص خود را دارد، استفاده بیش از اندازه از ظرفیت چاه سبب زود پر شدن چاه فاضلاب می شود.دقت کنید هنگام حفاری چاه فاضلاب باید بر اساس جمعیت خانواده و فاضلاب تولیدی ظرفیت آن را معین کنید. در غیر این صورت بعد از مدت اندکی مجبور خواهید بود برای تخلیه چاه اقدام کنید.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

استانداردهای حفاری چاه فاضلاب و توالت

 

تخلیه چاه قبل از پرشدن

تخلیه چاه امری طبیعی در ساختمان هایی است که چاه فاضلاب آن در شرایط مناسبی قرار ندارد. دقت کنید اگر چاه شرایط مناسبی نداشته باشد، سبب زودپر شدن چاه فاضلاب می شود. دقت کنید چاهی که پر می شود باید به سرعت برای خالی کردن آن اقدام کرد تا از خسارت های احتمالات ناشی از آن جلوگیری شود. در ادامه بیشتر درباره فواید تخلیه چاه زودتر از موعد پر شدن بحث می کنیم.

 

حفاری چاه فاضلاب

 

خطرناک ترین گازهای چاه فاضلاب

عمده گازهای تولید شده در چاه ۵ نوع است که اکثر آنها بدون رنگ و بو بوده و باعث مشکلات تنفسی، خفگی و مرگ انسان میشود. معمولا افرادی که گازهای چاه فاضلاب را تنفس می‌کنند متوجه وجود آن‌ها نمیشوند و یا در صورت متوجه شدن امکان خروج از آن وضعیت را ندارند.

۱- آمونیاک

یکی از گازهای چاه فاضلاب است که بی رنگ با بوی تند و زننده که خفه کننده و اشک آور است. تحریک چشم، بینی و مجاری تنفسی، سرفه آور و سوختگی سطح پوست از جمله تاثیرات این گاز بر روی انسان است. مواجهه با حجم زیاد این گاز باعث مرگ انسان میشود. چگالی این گاز از هوا کمتر بوده به همین دلیل از هوا سبک تر است و به آسانی به مایع تبدیل می‌شود. در صورت ترکیب شدن این گاز با هوا و گرم شدن آن یا تحت فشار قرار گرفتن آن، امکان انفجار آن وجود دارد.

این گاز که معمولا در اطراف مستراح‌ها و چاه‌های فاضلاب وجود دارد از تجزیه مواد آلی ازت دار مانند اوره ادرار بدست می‌آید. آمونیاک از تجزیه و تخمیر فضولات انسان و حیوان به وجود میآید. دلیل وجود این گاز در چاه فاضلاب نیز همین است. وجود این گاز در چاه باعث کمبود اکسیژن و در نتیجه آن بروز مشکل تنفسی برای افراد درون چاه میگردد.

شخص مسموم شده با این گاز تعرق شدیدی دارد؛ باید فرد مسموم را به هوای آزاد برده و صورت، پوست و اعضای آلوده شده را با آب شسته و لباسهای آلوده فرد را عوض کرد.

۲- سولفید هیدروژن(هیدروژن سولفوره)

یکی دیگر از گازهای چاه فاضلاب است که گازی بی رنگ، سمی و قابل اشتعال با بویی شبیه بوی تخم مرغ فاسد(غلظت‌های پایین) و بوی شیرین(غلظت‌های بالا) است. سولفید هیدروژن گازی بسیار سمی است؛ این گاز باعث ممانعت در جذب اکسیژن در بدن انسان میشود. تماس کوتاه این گاز با انسان باعث ایجاد سوزش در حلق، بینی و چشم‌ها میشود. تماس بلند مدت با آن یا با غلظتهای بالای آن باعث بروز صدمات جدی بر سلامت انسان و مرگ می‌شود.

این گاز در طبیعت نیز وجود دارد. نفت خام، مخازن گاز، آتشفشان‌ها و چشمه‌های آب گرم از جمله مکان‌های طبیعی این گاز هستند. این گاز به طور غیر طبیعی نیز در چاه‌های فاضلاب وجود دارد. با تغییراتی که باکتری‌های فاضلاب بر روی مواد آلی انجام می‌دهند، این گاز تولید می‌شود. چگالی سولفید هیدروژن از هوا بیشتر است به همین دلیل پایین تر از هوا و در سطح پایین چاه جمع میشود.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

نکاتی در خصوص حفاری چاه فاضلاب

 

۳- متان

از گازهای چاه فاضلاب می‌باشد که بی رنگ و بو است و قابلیت اشتعال فراوانی دارد؛ وجود این گاز باعث کمبود اکسیژن در محیط میشود. این گاز از تجزیه مواد آلی درون مرداب تولید میشود که به آن گاز مرداب نیز گفته میشود. گاز متان بسیاز سمی است و استنشاق آن به مدت طولانی، جای اکسیژن را در دستگاه تنفسی انسان اشغال کرده و باعث خفگی می‌شود. فرد مسموم شده با این گاز باید به سرعت به هوای آزاد منتقل شود.

۴- کربن دی اکسید(گازکربنیک)

گازی بی رنگ و بو و غیر قابل اشتعال است. چگالی این گاز از هوا بیشتر است و همیشه در سطح پایین تر از هوا قرار میگیرد. این گاز سمی است و تنفس آن در ابتدا باعث تنگی نفس و احساس خفگی می‌شود؛ تنفس در مدت طولانی باعث خفگی و مرگ می‌شود.

۵- کربن مونوکسید

گازی بی رنگ و بو است که بر اثر سوختن ناقص مواد تولید میشود. مقدار کمی از این گاز در خون انسان نیز وجود دارد اما اگر این مقدار بیشتر از حد شود باعث مرگ انسان می‌شود.

پس از بررسی وضعیت چاه و عدم وجود گازهای سمی نیز باید دقت داشت. اگر چه گازهای سمی درون چاه وجود ندارند اما باید اکسیژن برای تنفس فرد درون چاه وجود باشد. ممکن است در بعضی از چاهها بخار آب یا دیگر گازهای بی خطر جای اکسیژن را گرفته باشند. کارگران حفاری چاه فاضلاب باید به این نکته دقت داشته باشد. با افزایش عمق چاه غلظت اکسیژن درون آن کاهش میابد. اکسیژن غلظت پایین نیز برای تنفس انسان کافی نیست و باعث خفگی انسان میشود. هنگام حفاری چاه باید با استفاده از وسایل مناسب، اکسیژن را به داخل چاه هدایت کرد.تماس با ما

تماس با ما

این شرکت واحد اجراکننده کلیه خدمات ساختمانی شهری و شهرداری شامل نصب و حفاری انواع چاه ها، لوله‌های گاز، آب، کابل‌های برقی، مخابراتی و انشعابات و لوله‌کشی فاضلاب خانگی به شهری می‌باشد. همچنین در حوزه خدمات ساختمانی از قبیل تخریب، خاکبرداری، تعمیرات، بازسازی، نقاشی، تزئینات داخلی، نماشویی و کفسابی ساختمان و خدمات زیباسازی و نوسازی شهری شامل جدول کاری و سنگفرش، سمپاشی و نگهداری از فضای سبز و باغ و پخش و فروش انواع لوله فعال است. بازدید کارشناس رایگان می‌باشد

اطلاعات تماس

شبکه های اجتماعی