راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب 
شرکت آﯾﻨﺪه ﺳﺎزان ﭘﺎﯾﺎ ﻣﻬﺎم

راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

افزایش جمعیت و تراکم آن در شهرهای بزرگ، شهرنیشنان را همیشه با معضل بزرگی به نام فاضلاب، پر شدن چاه فاضلاب و راه های انتقال یا دفع آن رو به رو کرده است. و این در حالی است که در شهرهای بزرگ سیستم های انتقال فاضلاب به بیرون شهر به نام فاضلاب شهری راه اندازی شده و قسمی از این مشکل حل شده است و حال در بخش هایی از همین نقاط یا شهرهایی که امکانات کمتری نسبت به مراکز استان ها دارند مشکلاتی مانند پر شدن چاه فاضلاب وجود دارد که باید با روشهای رسوب زدایی چاه فاضلاب یا ترمیم چاه فاضلاب این مشکلات را برطرف نمود.

ما در این مقاله می خواهیم راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب را بیان کنیم تا در مکانهایی که از چاه استفاده می کنند بتوانند به طور بهینه تر و با درد سر کمتر زندگی کنند.

سیستم های قدیمی دفع فاضلاب در شهرها چاه هایی است که فاضلاب تولیدی منازل و ساختمان ها در آن جمع آوری و به مرور به لایه های زیرین زمین جذب می شد. گاه این حجم از فاضلاب انباشته در چاه و سرریز می شد. در این حالت بوی بد، بالا زدن آب فاضلاب از دستشویی ها و مشکلات میکروبی و عفونی ناشی از آن و انسداد لوله فاضلاب و گرفتگی چاه فاضلاب توالت باعث اختلال در زندگی روزمره می شود. در این مطلب راهکارهایی درباره جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب به شما ارائه خواهیم داد.

برخی از عوامل موثر بر پر شدن چاه فاضلاب

یکی از عوامل مهم در انتخاب محل مناسب برای حفاری چاه فاضلاب قدرت جذب خاک آن است زیرا مدتی پس از ورود آب و فاضلاب به درون چاه این مواد جذب خاک می‌شوند. بنابراین اگر خاک چاه قدرت جذب بالایی نداشته باشد این مواد انباشته شده و چاه پر می‌شود. که به دنبال آن لازم است عملیات تخلیه چاه انجام شود.

با انتخاب زمین مناسب، جذب فاضلاب به درستی انجام می‌شود. زمینی از جنس شن و ماسه به دلیل خاصیت جذب بالای آن گزینه مناسبی برای حفاری چاه است اما زمینی با خاک رس مناسب فاضلاب نبوده و چاه زودتر پر می‌شود.

مواد زائد فاضلاب

محتویات فاضلاب خود می‌توانند سبب پر شدن چاه شوند به این ترتیب که مواد جامد درون فاضلاب به دیواره چاه می‌چسبد و لایه ای مقاوم در برابر آب ایجاد می‌کند و دیگر دیواره چاه قدرت جذب فاضلاب را نخواهد داشت و به زودی چاه پر می شود. در این صورت خالی کردن چاه تنها برای دفع این مواد کافی نیست و لازم است در کنار آن لایروبی نیز انجام شود.

استفاده بیش از حد از چاه

هر چاه ظرفیت مشخصی دارد که که در صورت استفاده بیش از حد زودتر از زمان مورد انتظار پر می‌شود و لازم است تخلیه شود. بنابراین رعایت تناسب بین جمعیت ساختمان و فاضلاب تولید شده در آن با ظرفیت چاه نکته ای است که باید مورد توجه مجریان حفاری چاه قرار گیرد.

کوچک بودن انباره فاضلاب

انباره چاه بخشی است که چنانچه متناسب با میزان فاضلاب تولیدی ساختمان ظرفیت نداشته باشد به زودی پر شده و چاه به تخلیه نیاز خواهد داشت.

ورود آب باران به چاه فاضلاب

در مناطقی که میزان بارش باران زیاد است پر شدن چاه‌های فاضلاب شایع تر خواهد بود که با ورود آب باران به چاه فاضلاب پیش از موعد چاه پر می‌شود بنابراین در مناطق پر باران برای جلوگیری از پر شدن زود هنگام چاه معمولا چاهی مجزا برای آب باران حفر می‌شود.

 

حفاری چاه فاضلاب

 

بررسی وضعیت چاه

اگر قبل از پر شدن چاه برای خالی کردن اقدام کنید، لازم است بدانید که می توانید وضعیت چاه را بررسی کنید و درصورت لزوم برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. دقت کنید اگر چاه سرریز شود، فاضلاب وارد بخش های دیگری از چاه می شود که این موضوع ترمیم و تعمیر چاه را به تعویق می اندازد.

پیشگیری از وقوع حوادث مربوط به چاه

دقت کنید درصورت این که چاه پرشده باشد، بعد از مدت زمان اندکی دیواره های آن دچار ریزش می شود. اگر به موقع برای تخلیه چاه اقدام نکنید، دیواره های چاه به صورت کلی ریزش می کند و چاه به یک حفره بسیار بزرگ تبدیل می شود. شما می توانید با تخلیه چاه زودتر از موعد از تمامی این حوادث جلوگیری کنید. البته دقت کنید بسیاری از ویژگی ها سبب زود پر شدن چاه فاضلاب می شوند، به همین دلیل نیز لازم است از وضعیت چاه اطلاع داشته باشید.

ترمیم و نوسازی چاه

دقت کنید درصورت این که زودتر از موعد برای تخلیه چاه اقدام کنید، می توانید به سرعت تمامی مشکلات مربوط به چاه را بررسی کنید و برای رفع آن اقدام کنید. اما اگر بعد از پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید، دیگر نمی توانید مشکلات احتمالی مربوط به آن را حل کنید و بدین ترتیب از عمر چاه به مرور زمان کاسته خواهد شد.

زنده شدن چاه و بازسازی چاه

زنده شدن چاه شامل مراحل تخلیه و لایروبی چاه می شود. زمانی که چاه پر می شود تمامی روزنه های ریز چاه از مواد زائد پر می شود و بدین ترتیب با لایروبی این مواد از چاه تخلیه می شود که سبب زنده شدن و طول عمر چاه فاضلاب می شود.

تعمیر چاه فاضلاب و بازسازی چاه فاضلاب

البته زمانی که چاه به صورت کامل پر شود، دیگر کارایی اولیه خود را نخواهد داشت و بدین ترتیب دیگر با لایروبی نمی توانید مانند گذشته از این چاه استفاده کنید. اما اگر قبل از پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید می توانید مثل روز اول ان را نو کنید.

اگر می خواهید چاه فاضلاب به سرعت پر نشود، لازم است نکات بسیار زیادی را در این زمینه رعایت کنید. برای مثال لازم است جنس زمینی که می خواهید در این بخش چاه حفاری کنید را مشخص کنید. بدین ترتیب بهترین زمین را برای حفاری چاه فاضلاب انتخاب کنید. هم چنین لازم است هنگام حفاری چاه ظرفیت ساختمان را نیز در نظر بگیرید تا مجبور به تخلیه پیش از موعد آن نشوید.

نشانه های پرشدن چاه چیست؟

می دانیم که هر چاه فاضلای در نهایت پر خواهد شد و ممکن است این چاه، چاه ساختمان شما باشد. خیلی از افراد این سوال را دارند که چطور باید فهمید که چاه فاضلاب در آستانه پر شدن است؟ متخصصین این حوزه روشهای مختلفی را برای تشخیص پرشدن چاه مورد استفاده قرار می دهند که برخی از موارد را به شما آموزش می دهیم. بهتر است این روشها را بیاموزید و با بررسی های خود متوجه شوید که آیا چاه فاضلاب شما پر شده است یا خیر. رایج ترین روشهای تشخیص پرشدن چاه عبارتند از انتشار بوی نامطبوع، وجود نم بالای چاه، ایجاد صدای آب.

– انتشار بوی نامطبوع

یکی از رایج ترین شواهد و نشانه های پر شدن چاه انتشار بوی نامطبوع در داخل ساختمان است. این بو در واقع بوی فاضلاب است که از طریق لوله های فاضلاب به داخل توالت، حمام و کفشوی نفوذ کرده و وارد ساختمان شده است. البته هر بوی نامطبوعی به معنی پر شدن چاه نیست اما پر شدن چاه به احتمال زیاد بوی نامطبوع را به همراه خواهد داشت. درست است که فاضلاب و فضولات بوی بدی دارند اما در داخل چاه غیرپر این بو به ساختمان نفوذ نمی کند. در حالی که در چاه های پر بو از طریق لوله ها به ساختمان نفوذ می کند. بویی بشدت زننده و آزار دهنده که برای اهالی ساختمان بسیار آزاردهنده می باشد.

– وجود نم بالای چاه

آب موجود داخل چاه باعث ایجاد رطوبت در دیواره چاه می شود. هرچقدر این آب بیشتر باشد، رطوبت ایجاد شده هم بیشتر خواهد بود. به همین دلیل است که در چاه های بسیار قدیمی شاهد شسته شدن کامل دیواره و ریزش ناگهانی چاه هستیم. این رطوبت زمانی که فاضلاب داخل چاه به دهانه نزدیک شود بیشتر می شود و در دهانه چاه رطوبت ایجاد می کند. این رطوبت باعث می شود دهانه چاه و دورچینی های آن مرطوب شود. در صورت بررسی این موضوع احتمال متوجه می شوید که موزاییک های روی چاه با دیگر موزاییک ها متفاوت است و دارای رطوبت می باشد.

– ایجاد صدای آب

یک روش خوب برای تشخیص میزان پر بودن چاه، گوش دادن به صدای فاضلاب ورودی به داخل چاه است. زمانی که آب رو آب ریخته می شود از صدای ایجاد شده می توان فهمید که چه میزان آبی با چه فاصله ای ریخته شده است. اگر محل دقیق چاه را بدانید و گوشتان را روی آن بگذارید، هنگام ورود فاضلاب به داخل چاه می توانید متوجه شوید که چاه تا چه مقدار پر شده است. این مورد باید به صورت عملی انجام شود و امکان توضیح دادن آن وجود ندارد. اگر کمی روی صدای آب تمرکز کنید متوجه می شوید که چاه تا چه حدی پر شده است. صدای ایجاد شده به خوبی بیانگر موضوع می باشد، تنها باید محیط ساکت باشد و شما هم با تمرکز به صدا توجه کنید.تماس با ما

تماس با ما

این شرکت واحد اجراکننده کلیه خدمات ساختمانی شهری و شهرداری شامل نصب و حفاری انواع چاه ها، لوله‌های گاز، آب، کابل‌های برقی، مخابراتی و انشعابات و لوله‌کشی فاضلاب خانگی به شهری می‌باشد. همچنین در حوزه خدمات ساختمانی از قبیل تخریب، خاکبرداری، تعمیرات، بازسازی، نقاشی، تزئینات داخلی، نماشویی و کفسابی ساختمان و خدمات زیباسازی و نوسازی شهری شامل جدول کاری و سنگفرش، سمپاشی و نگهداری از فضای سبز و باغ و پخش و فروش انواع لوله فعال است. بازدید کارشناس رایگان می‌باشد

اطلاعات تماس

شبکه های اجتماعی