عوامل گاز گرفتگی چاه فاضلاب 
شرکت آﯾﻨﺪه ﺳﺎزان ﭘﺎﯾﺎ ﻣﻬﺎم

عوامل گاز گرفتگی چاه فاضلاب

عوامل گاز گرفتگی چاه فاضلاب

عوامل گاز گرفتگی چاه فاضلاب

علت و دلیل بوی بد چاه فاضلاب و انواع گاز چاه فاضلاب و خطرات گاز چاه فاضلاب و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه  این هست که در چاه های فاضلاب گاز های زیادی وجود دارد که خطرات مختلفی از جمله انفجار و خطر خفگی و سوختگی مقنی های حفاری چاه فاضلاب را در پی دارد و با رعایت مواردی می توان از ایجاد خطر جلوگیری کرد. در مطالب پایین با انواع گاز چاه و همچنین جلوگیری از خطرات آن مطالبی جمع آوری کرده ایم.

دلیل گاز چاه فاضلاب | دلیل وجود بوی بد چاه | گاز فاضلاب چیست؟

دلیل گاز چاه فاضلاب بیشتر به دلیل وجود باکتری های بی هوازی می باشند که درون چاه به دلیل نبود اکسیژن زنده هستند و با خوردن انواع فاضلاب این باکتری ها گازهایی را از خود خارج می کنند و باعث می شوند چاه همیشه از این نوع گازها انباشته بشوند.و خطرهایی را در پی داشته باشند.

اگر کسی دچار گاز گرفتگی شد چکار کنیم ؟

کسی که دچار مسمومیت با گاز شده باشد عرق می کند و باید به هوای آزاد منتقل شود و چشم و پوست آلوده را با آب فراوان شستشو دهیم و لباس آلوده را از تن آن خارج کنیم و در صورت وجود کپسول اکسیژن از آن استفاده شود.

علت ترکیدن چاه فاضلاب

علت ترکیدن چاه فاضلاب و علت منفجر شدن چاه وجود گاز CH4 یا گاز متان ، NH3 یا آمونیاک ،H2S هیدروژن سولفوره ، CO گاز منوکسید کربن ، CO2 گاز کربنیک است که با جرقه ای باعث انفجار بسیار شدیدی می شود.

 

خطر گاز گرفتگی حفاری چاه فاضلاب

 

خطرناک ترین گازهای چاه فاضلاب

عمده گازهایی که در چاه فاضلاب تولید می شوند بدون رنگ و بو بوده و می توانند باعث مشکلات تنفسی ، خفگی و حتی مرگ افراد شوند .

5 نوع از این گازها از بقیه خطرناک تر هستند که در ادامه به توضیح کارکرد و تاثیر آن ها خواهیم پرداخت .

  • آمونیاک :

یکی از گازهای خطرناک چاه فاضلاب آمونیاک است .

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

 

از ویژگی های آن می توان به بدون رنگ بودن و بوی تند و زننده آن که خفه کننده و اشک آور است اشاره کرد . از نشانه های آن می توان به تحریک چشم، بینی و مجاری تنفسی، سرفه و سوختگی سطح پوست اشاره کرد . در صورتیکه با با حجم زیادی از این گاز مواجه شوید می تواند باعث مرگ شما شود. امکان انفجار آن در صورت ترکیب شدن این گاز با هوا ، گرم شدن آن یا تحت فشار قرار گرفتن آن وجود دارد.

چگالی این گاز از هوا کمتر بوده به همین دلیل از هوا سبک تر است و به آسانی به مایع تبدیل می‌شود. این گاز معمولا در اطراف سرویس های بهداشتی و چاههای فاضلاب وجود دارد و از تجزیه مواد آلی ازت دار مثل اوره ادرار بدست می‌آید . آمونیاک از تجزیه و تخمیر فضولات انسان و حیوان به وجود می آید ، دلیل وجود این گاز در چاه فاضلاب نیز همین است. از علل بروز مشکلات تنفسی برای افراد درون چاه کمبود اکسیژن در نتیجه ی وجود این گاز می باشد . یکی از نشانه های شخص مسموم شده با این گاز تعرق شدیدی می باشد؛ فرد مسموم را باید فوراً به محیط آزاد برده و صورت، پوست و اعضای آلوده شده را با آب شسته و لباسهای آلوده را عوض کرد.

  • متان :

از گازهای چاه فاضلاب می باشد که بی رنگ و بو است و قابلیت اشتعال فراوانی دارد.

 

حفاری چاه فاضلاب

 

متان یک گاز گلخانه ای است و به عنوان سوخت نیز استفاده می شود . وجود این گاز باعث کمبود اکسیژن در محیط می شود. از ویژگی های این گاز می توان به بدون بو و بدون رنگ بودن آن و همچنین چگالی کمتر آن نسبت به هوا اشاره کرد. گاز متان بسیاز سمی است و استنشاق آن به مدت طولانی، جای اکسیژن را در دستگاه تنفسی انسان اشغال کرده و باعث خفگی می شود. فرد مسموم شده با این گاز باید به سرعت به محیط آزاد منتقل شود.

  • کربن دی اکسید :

گازی بی رنگ و بی بو و غیر قابل اشتعال است.

گاز دی‌اکسید کربن بی‌رنگ و در غلظت‌های پایین بدون بو است ، با این حال، در غلظت‌های بسیار بالا ، دارای بوی تند و اسیدی است . چگالی این گاز از هوا بیشتر است و همیشه در سطح پایین تر از هوا قرار میگیرد. این گاز سمی است و تنفس آن در ابتدا باعث تنگی نفس و احساس خفگی میشود؛ تنفس در مدت طولانی باعث خفگی و مرگ میشود.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

علائم پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

 

  • کربن مونوکسید :

گازی بی رنگ و بدون بو است که بر اثر سوختن ناقص کربن تولید می شود.

این گاز بسیار سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد. به همین دلیل کربن مونوکسید قاتل نامرئی نیز نامیده می‌شود . مقدار کمی از این گاز (حدود 5 درصد ) در خون انسان وجود دارد اما اگر مقدار این گاز در خون انسان بیش از حد شود ( حدود 20 درصد ) باعث مرگ انسان میشود.

  • سولفید هیدروژن (هیدروژن سولفوره)

یکی دیگر از گازهای چاه فاضلاب است که گازی بی رنگ، سمی و قابل اشتعال با بویی شبیه بوی تخم مرغ فاسد (غلظتهای پایین) و بوی شیرین (غلظتهای بالا) است. سولفید هیدروژن گازی بسیار سمی است؛ این گاز باعث ممانعت در جذب اکسیژن در بدن انسان میشود. تماس کوتاه این گاز با انسان باعث ایجاد سوزش در حلق، بینی و چشمها میشود. تماس بلند مدت با آن یا با غلظتهای بالای آن باعث بروز صدمات جدی بر سلامت انسان و مرگ میشود.

این گاز در طبیعت نیز وجود دارد. نفت خام، مخازن گاز، آتشفشانها و چشمههای آب گرم از جمله مکانهای طبیعی این گاز هستند. این گاز به طور غیر طبیعی نیز در چاههای فاضلاب وجود دارد. با تغییراتی که باکتریهای فاضلاب بر روی مواد آلی انجام میدهند، این گاز تولید میشود. چگالی سولفید هیدروژن از هوا بیشتر است به همین دلیل پایین تر از هوا و در سطح پایین چاه جمع میشود.

منبع: www.designcom.irتماس با ما

تماس با ما

این شرکت واحد اجراکننده کلیه خدمات ساختمانی شهری و شهرداری شامل نصب و حفاری انواع چاه ها، لوله‌های گاز، آب، کابل‌های برقی، مخابراتی و انشعابات و لوله‌کشی فاضلاب خانگی به شهری می‌باشد. همچنین در حوزه خدمات ساختمانی از قبیل تخریب، خاکبرداری، تعمیرات، بازسازی، نقاشی، تزئینات داخلی، نماشویی و کفسابی ساختمان و خدمات زیباسازی و نوسازی شهری شامل جدول کاری و سنگفرش، سمپاشی و نگهداری از فضای سبز و باغ و پخش و فروش انواع لوله فعال است. بازدید کارشناس رایگان می‌باشد

اطلاعات تماس

شبکه های اجتماعی