بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن 
شرکت آﯾﻨﺪه ﺳﺎزان ﭘﺎﯾﺎ ﻣﻬﺎم

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن

توجه به ساختار چاه فاضلاب و رعایت نکات مربوط به بخش های آن نقش موثری در روش های حفاری چاه فاضلاب استاندارد ایفا می کند که در ادامه این بخش ها را بررسی می کنیم.

بخش های ساختار چاه فاضلاب را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:

میله چاه

گلدان دهانه چاه

طوقه چاه

انباره چاه

دال بتونی چاه

میله چاه

یکی از بخش های چاه میله استوانه ای شکل آن است که محل حفاری چاه طول این میله را تعیین می کند. برای حفر میله لازم است بخش غیر قابل نفوذ که همان خاک رس است رد شده و به آبکش خاک برسد. وجود سنگ های درشت تر مشکلی برای نفوذ فاضلاب ایجاد نمی کند بنابراین رگه های ماسه ای بهترین رگه آبکش می باشند.

عمق میله چاه

حداقل عمق برای حفر میله چاه 12 متر می باشد اما عواملی مانند ارتفاع انباره، محل حفر چاه و ... بر این عمق تاثیر دارد. توجه به عمق میله امری ضروری در حفاری چاه است زیرا در صورت بروز مشکل می تواند سبب نشست ساختمان و تخریب آن گردد.

نکته مهم در حفاری چاه فاصلاب آن است که میله باید به صورت عمودی حفر شود و چنانچه در طی عملیات با مانعی مواجه شدیم لازم است برای جلوگیری از انحراف مسیر چاه، محل آن را تغییر دهیم یا مانع را بر طرف کنیم و به حفاری ادامه دهیم.

 

حفاری چاه فاضلاب

 

این مانع می تواند سنگ بزرگی بر سر راه میله چاه باشد که در صورت امکان سوراخ شده و میله همچنان عمودی حفر می شود.

همچنین اگر خاک چاه ریزشی باشد می توان از کول استفاده نمود؛ برای اطلاعات بیشتر مقاله «استانداردهای حفاری چاه فاضلاب و توالت» را مطالعه نمایید.

انباره چاه

انباره چاه به تونل هایی گفته می شود که در پایین چاه حفر می شود که حجم این تونل را محل چاه و نوع ساختار چاه فاضلاب ورودی به آن تعیین می کند.

طوقه چاه

برای جمع کردن دهانه چاه از آجرچینی استفاده می شود که به آن طوقه چاه گفته می شود. آجرچینی دهانه چاه به صورت مخروطی و پله ای در فاصله یک تا دو متری از دهانه چاه در سطح زمین انجام می شود.

آجرها به گونه ای چیده می شوند که هر رگ جلوتر از رگ زیرین قرار می گیرد تا دهانه چاه جمع شده و تنها به اندازه یه روزنه کوچک باز باشد.

در طوقه استفاده از ملات مقاوم برای جلوگیری از نشست آن و حفظ جان افراد امری ضروری است.

گلدان چاه

گلدان چاه برای جلوگیری از پراکنده شدن فاضلاب ورودی به چاه و هدایت عمودی این فاضلاب به انتهای چاه استفاده می شود. اهمیت وجود این گلدان زمانی مشخص می شود که فاضلاب درون چاه به طوقه برسد و خاک آن را بشوید. به این ترتیب طوقه نشست کرده و دهانه چاه باز می شود. بنابراین با استفاده از طوقه می توان در برابر این دسته حوادث در امان ماند.

دال بتونی چاه

تا جای امکان باید چاه در محل های کم رفت و آمد و به صورت عمودی حفر شود زیرا در لوله کشی افقی احتمال مسدود شدن لوله ها زیاد است و در مکان های پر رفت و آمد نیز  با نشست طوقه احتمال سقوط افراد وجود دارد.

بنابراین با قرار دادن یک دال بتونی روی گلدان چاه می توان از بروز این حوادث جلوگیری نمود.

دلایل حفر چاه فاضلاب

1. از بین رفتن کارایی چاه قدیمی ساختمان و عدم توانایی در جذب آب ورودی و پر شدن به صورت متناوب و عدم تاثیر تخلیه چاه بر کارایی چاه.

2. کافی نبودن یک چاه برای ساختمان و نیاز به احداث چاه دیگر.

3. احداث ساختمان جدید که با توجه به نوع ساختمان باید عملیات حفاری چاه فاضلاب مناسب انجام شود.

4. وجود خطر ریزش چاه کهنه، که در این مواقع نیز باید چاه کهنه کاملا پر شده و چاه جدیدی در قسمت دیگری حفر شود.

تاثیر نوع خاک بر حفاری چاه فاضلاب

عمق چاه به خاک و موقعیت محلی منطقه بستگی دارد. نوع خاک در نواحی مختلف به 3 نوع تقسیم می شود:

خاک رسی: این نوع خاک خاصیت جذب خیلی کمی دارد و آب را در خود نگه می دارد (مانند پنبه).

خاک شنی: این نوع خاک جذب آب بسیار بالایی دارد و آب در آن به راحتی نفوذ کرده و به پایین منتقل می شود.

خاک ماسه ای (ماسه بادی) : جذب آب در این نوع خاک ضعیف بوده و بعد از جذب مقدار کمی آب، خاک اشباع می شود .

محل حفاری چاه فاضلاب

اولین گام در حفاری چاه فاضلاب، مشخص کردن مکان مناسب حفاری است که باید توسط یک کارشناس با توجه به شرایط ساختمان مشخص شود. حفاری چاه فاضلاب مناسب برای ساختمان نیاز به تخصص خاصی دارد که هر فرد عادی قادر به انجام آن نمی باشد.

محل حفاری چاه باید جایی باشد كه رفت و آمد كمتر در آنجا انجام شود. همانند زیر پله‌ها، حیاط خلوتها و غیره، در ضمن چاه باید به لوله ‌های فاضلاب عمودی نزدیك باشد تا حتی‌ الامکان از لوله‌كشی فاضلاب به صورت افقی جلوگیری شود چون خطر مسدود شدن لوله‌های افقی بیشتر است.

اگر که مجبور باشیم چاه را در محل های پر رفت و آمد همانند راهروها یا كف آشپزخانه و یا پذیرایی حفره کنیم، باید پس از طوقه‌چینی روی آن را بوسیله یك دال بتنی بپوشانیم. اجرای این دال بتنی كه هزینه زیادی هم ندارد در صورت ریزش كردن طوقه چاه مانع سقوط افراد به درون آن میشود.

اگر که در محلی آب آشامیدنی ساكنین ساختمان از چاه آب تامین می شود چاه فاضلاب و چاه آب باید به اندازه كافی از یکدیگر دور باشند ( در حدود 30 متر ) چون در غیر این صورت چاه آب بوسیله باكتری ‌‌های موجود در فاضلاب آلوده خواهد شد.

پس از تعیین محل حفاری چاه فاضلاب، باید نوع چاه مناسب برای دفع فاضلاب انتخاب شود. انتخاب نوع چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک، نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه ی مورد نظر دارد.

محاسبه اندازه انباره چاه جذبی

حجم انباره چاه جذبی بستگی به میزان نفوذ پذیری خاک محیط، عمر طراحی چاه، تعداد حمام و سرویس بهداشتی در ساختمان و تعداد نفرات ساکن در ساختمان دارد (سهم تولید فاضلاب توسط میهمان ها نیز در ضرایب مربوطه دیده شده است).

برای یک ساختمان با عمر طراحی چاه حداقل ۱۵ سال و جمعا ۳ سرویس بهداشتی در هر آپارتمان به ازای هر نفر ساکن ۸/۲ متر مکعب انباره مورد نیاز است. یعنی برای ۵ واحد بزرگ و ۳۰ نفر ساکن در ساختمان بر اساس محاسبات حجم انباره چاه ۸۴ متر مکعب برای حداقل ۱۵ سال مکفی است و برای عمر چاه حداقل ۱۵ سال و جمعا بیش از ۳ سرویس در هر آپارتمان به ازای هر نفر ۳/۳ متر مکعب انباره مکفی است. یعنی برای مثال فوق در این شرایط حجم انباره ۹۹ متر مکعب مکفی است و جهت جلوگیری از پر شدن چاه فاضلاب میتوانید مقاله علائم پر شدن چاه فاضلاب چیست؟ را نیز مطالعه بفرمایید.

البته لازم بذکراست که این محاسبه مشمول چاه آب باران نمی شود.

نکته قابل توجه این است که بر اساس این محاسبه سطح نفوذ پذیری انباره ۲/۰ برابر مقدار عددی حجم انباره در مقیاس متر مربع باید باشد. یعنی یک انباره ۸۴ متر مکعبی باید حداقل ۸/۱۶ متر مربع سطح نفوذ از کف داشته باشد.

 

حفر چاه فاضلاب

 

استاندارد های حفر چاه فاضلاب

• محل احداث چاه در ساختمان باید در فاصله مناسبی از پی و ستون ها قرار بگیرد.

• لوله هواکش برای خروج گازهای بد بو و مضراز چاه متصل گردد.

• محل دهانه ی چاه به طریقی مشخص شود تادر مواقع ضروری برای تعمیرات ویا تخلیه چاه بتوان به سهولت محل آن را پیدا نمود.

• در نقشه ساختمان بهتر است محل دقیق حفر چاه عمق میله و حجم انباره ی آن تعیین گردد.

• حفر چاه در جایی باشد که دسترسی به آن برای تخلیه چاه در فواصل زمانی معین فراهم باشد.

• قبل از حفر چاه فاضلاب باید مختصات چاه های دیگر را بررسی نمود. به این صورت که تا شعاع سه متری چاه، چاه دیگری حفر نشود.

• حفر چاه کنار باغچه و یا کاشتن درخت کنار چاه باعث تخریب می گردد.

• لوله های آب سرد و گرم را از روی دهانه چاه عبور ندهید.

کارشناس مربوطه پس از بررسی شرایط خاک در محل تعیین شده برای حفر چاه فاضلاب، نوع چاهی که برای شما مناسب می باشد را مشخص کرده و اقدام به حفر چاه فاضلاب می نماید.

محاسبه مقدار چاه نسبت به میزان مصرف

میزان متراژ حفاری چاه دستی به نوع خاک بستگی دارد در زمین های آب رفتی که از شن و ماسه تشکیل شده میزان حفاری کمتری نسبت به زمینهای خاکی نیاز است و همچنین در زمیبن های شن وماسه ای یا آبرقتی که از خاک کمتری دارد امکان ریزش نیز بیشتر میشود که در این شرایط باید یا کول گذاری از ریزش جوگیری شود.

به صورت تقریبی و تجربی برای هر 4 نفر 30 متر مکعب چاه نیز می باشد.

5/0 * ( 15 – 10 ) * 12 * 5/30 * 0.01 * تعداد نفرات * { per / Lit } 90 = {Lit  } V فرمول محاسبه حجم چاه نسبت به نفرات

01/0 : نشان دهنده ضریب فاضلاب جامد

5/30 : نشان دهنده ضریب حفر چاه

12 : نشان دهنده ماه های سال

10 – 15 : نشان دهنده دوره طراحی چاه که معمولاً ده الی پانزده سال در نظر گرفته می شود.

5/0 : نشان دهنده ضریب فاضلاب جامد پس از گذشت ده الی پانزده سال.

جانمایی از محل حفاری چاه دستی در ساختمان

تعیین محل حفر چاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است محل حفر چاه نباید زیر ستون های اصلی ساختمان باشد و همچنین نباید در مسیر تردد ماشین آلات سنگین باشد. بهتر است در نزدیکترین محل به خط اصلی (رایز) فاضلاب شهری قرار گیرد زیرا طولانی شدن مسیر خروجی موجب مشکل تخلیه نامناسب فاضلاب از لوله ها می گردد. محل حفاری چاه می بایست حداقل 6 متر از چاه های فاضلاب هم جوار فاصله داشته باشد و تا شعاع 30 متر با چاه آبا های اطراف فاصله داشته باشد.

نحوه حفاری و محاسبه متراژ انبارهای چاه

بعد از انتخاب نقطه مناسب برای حفاری چاه دستی شروع به حفر چاه می کنیم که میزان عمق چاه بستگی به نوع خاک و مقدار آب فاضلاب ورودی به چاه دارد. میله چاه به صورت استوانه ای حفاری می گردد که قطر آن حدود 70 تا 100 سانتی متر می باشد و ارتفاع حداقل 10 و حداکثر 30 متر می باشد.

حفر میله چاه دو دلیل دارد:

به عمق زمین رفته تا بتوان در درجه اول انباره را حفر کرد و در درجه دوم باعث جلوگیری از ریزش سقف انباره کند.

میله را به صورت عمودی حفر کرده تا به لایه خاک مناسب که تشکیل شده از شن و ماسه باشد برسیم جهت حفاری انباره چاه فاضلاب.تماس با ما

تماس با ما

این شرکت واحد اجراکننده کلیه خدمات ساختمانی شهری و شهرداری شامل نصب و حفاری انواع چاه ها، لوله‌های گاز، آب، کابل‌های برقی، مخابراتی و انشعابات و لوله‌کشی فاضلاب خانگی به شهری می‌باشد. همچنین در حوزه خدمات ساختمانی از قبیل تخریب، خاکبرداری، تعمیرات، بازسازی، نقاشی، تزئینات داخلی، نماشویی و کفسابی ساختمان و خدمات زیباسازی و نوسازی شهری شامل جدول کاری و سنگفرش، سمپاشی و نگهداری از فضای سبز و باغ و پخش و فروش انواع لوله فعال است. بازدید کارشناس رایگان می‌باشد

اطلاعات تماس

شبکه های اجتماعی